TRENÉRSKÝ TÝM

Vedoucí trenérkou klubu je Mgr. Irina Gračova (1. dan, 1973 r.n.), která se věnuje trenérské činnosti od roku 1991.
Gračova Irina má dva vysokoškolské vzdělání. V roce 1996 ukončila vysokoškolské vzdělání na Státní Univerzitě ve Vladivostoku v oboru Biologie a v roce 2001 absolvovala Vysokou školu v oboru Psychologie a sportovní psychologie.
- Jako trenérka v Rusku pracovala ve sportovní škole olympijské přípravy, kde získala nejvyšší trenérskou třídu (Trenérsko-metodická komise RSJu od 29.6.2005).
- absolvovala seminář instruktora University Kodokana Koji Komata (7.dan) a Yasuhiro Yamashita (8.dan).
Během své sportovní kariéry získala medaile z mezinárodních turnajů v Americe, Číne, Mongolsku, Kazachstánu, Rusku na Ukrajině. Několik významných charakteristik biografie trenérky JUDO klubu YAWARA Prague:
- za sportovní úspěchy jí byl udělen titul Mezinárodní mistryně sportu (Sportovní komise RSJu od 15.11.1999).
- Jako rozhodčí se zúčastnila jak tuzemských, tak i mezinárodních soutěží a držitelem I.třídy (Komise rozhodčích RSJu od 29.12.2002).

Trenérkou mláďat a žáků
je Sabina Merklová (1. dan, 1996 r.n.)

Sabina začínala s judem na ZŠ Trávničkova ve svých 5 letech. Po šesti letech přípravy poprvé vyhrála Přebor ČR a od té doby se každoročně zúčastnila Mistrovství ČR a stala se 7 x mistryní ČR, 2 x vícemistryní, 3 x získala bronzovou medaili a také byla 3 x součástí týmu, který získal titul Mistři ČR. Od roku 2010 do 2016 byla členkou reprezentace ČR. V roce 2012 a 2013 byla oceněná Pohárem jako nejlepší judistka roku.
V období 2012 až 2016 studovala na Sportovním gymnáziu v Plzni. Vystudovává také VŠ- ČVUT Fakulta Biomedicínského inženýrství obor Fyzioterapie.
Během svojí sportovní kariéry se zúčastnila několika Mezinárodních soustředění po celé Evropě a dvou soustředění juda v Japonsku.
Nejlepší výsledky na Mezinárodních závodech v zahraničí:
EYOF (European youth olympic games) Trabzon (TUR) 2011 a Utrecht (NED) 2013 -5.místo
Mistrovství Světa - Kiev (UKR) 2011 a Miami (USA) 2013 - 9.místo
International cup Bad Blankenburg (GER) 2013 a European cup Coimbra (POR) 2013 - 3. místo
European cup cadets Coimbra (POR) 2012 - 1.místo


Trenér juniorů a dospělých
je Kruglov Dmitry, (1. Dan, 1967 r.n.)
Kruglov Dmitry má vysokoškolské vzdělání a předává své zkušenosti našim mladým judistům a předvádí své oblíbené chvaty a kombinace. V roce 1991 Kruglovovi Dmitrýmu Ruským svazem juda byl udělen titul Mistr Sportu.
Začínal jako trenér v Novosibirské sportovní škole Olympijské přípravy (1990-1993). Od roku 2006 do roku 2012 byl předsedou Novosibirského svazu juda. V posledních letech Kruglov působil ve funkci místopředsedy Novosibirského krajského svazu juda a měl na starosti mezinárodní vztahy mezi trenéry a sportovci.


Trenérem mláďat a žáků
je Nikita Sydorenko (1.Kyu, 1997 r.n.)
Nikita začal s judem ve deseti letech v klubu “Kristall”, který se nachází ve Zaporozží. Během svojí sportovní kariéry se zúčastnil turnaje v Antalii, Kijevu, Odesse a Budapešti. Ve patnácti letech byl třetí na mistrovství Ukrajiny ve váhové kategorie 60 kg.
Na Ukrajině vystudoval vysokou školu (ZNTU) obor: “Předškolní a mimoškolní pedagogika”. V Praze vystudoval vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra, obor: “sportovní a kondiční specialista”.

JUDO je jedním z mála sportů, který umožňuje všestranný tělesný i duševní rozvoj. Síla, vytrvalost jsou jen některé z vlastností, které se velmi dobře uplatní v zápase. Provádění všech technik vyžaduje také obratnost a rychlost. Stejně tak se dá vítězit pomocí taktiky a strategie. Na toto všechno se zaměřuje trénink juda.
Judo je japonský sport, který vznikl z několika škol džiu-džitsu. Judo je tzv. jemná škola, kde proti síle útoku nejde síla obránce, ale obránce se snaží útoku vyhnout či jej odvést stranou (na rozdíl od např. karate, kde jde síla obrany proti síle útoku). První školu juda - Kodokan Judo založil profesor Džigoro Kano v roce 1882. Motivem ke studiu džiu-džitsu a jiných bojových technik byl úsek jeho života na střední škole, kde musel snášet mnohé fyzické násilí od silnějších spolužáků.
Dvě základní hesla juda jsou: Minimální úsilí – maximální účinnost a vzájemný prospěch. První princip znamená využívat co nejúčinněji svou sílu a umožňuje porazit i fyzicky silnějšího soupeře. Druhý princip učí vzájemnému respektu mezi lidmi. Základní principy tohoto sportu patří vedle nasazení těla a ducha, také zdraví a porozumění na obou bojujících stranách. Vedle posílení těla si judo klade za cíl posílit i osobnost. Sportovní motto zní: jedno, jestli malý a tlustý, velký a pevný nebo křehký a hubený, v judu se najde vhodná technika pro každého.
Ve sportovním klubu YAWARA vedeme tréninky dospělých, dětí a baby judo. Podáním přihlášky do našeho sportovního klubu pro kluky a holky začíná dlouhá životní cesta sportovce, který si bude poctivým tréninkem rozvíjet celou svojí osobnost. Vedle osobních vlastností dítěte rozhoduje o úspěchu i kolektiv, ve kterém se pohybuje. Proto bez přátelských vztahů mezi kamarády nelze postupovat k vrcholu výkonnosti.
Judo naučí vaše dítě chovat se ke svým kamarádům ohleduplně a také dobře hospodařit se svým časem, aby plnil i svoje školní povinnosti. Zájem trenéra o sportovce ovšem také nekončí odchodem z tělocvičny. Trenér chce také vědět, jak se jeho svěřenci chovají na veřejnosti, ve škole nebo v zaměstnání. K úspěchu v judu každé dítě také bude potřebovat i pomoc svých rodičů, kteří musí spolupracovat s trenérem a podporovat své dítě.
Sportovní klub Yawara Prague nabízí:

• Závodní judo pro děti 5-16 let
Závodní skupina cvičí:
1. v tělocvičně SK Yawara, Sluneční náměstí 11 / Petržilkova 13, Praha 5, metro Nové Butovice:
úterý, čtvrtek od 16.30 do 17.30 (děti 5-8 let) a pátek od 15.30 do 16.30
pondělí - čtvrtek od 15.00 do 16.30 (děti 8-12 let),
úterý a čtvrtek od 17.30 do 19.00 (děti 12-16 let).
2. v tělocvičně ZŠ Kořenského, Praha 5, metro Anděl:
pondělí, středa a pátek od 17.15 do 18.30 (děti 6-12 let),
pondělí, středa a pátek od 18.30 do 20.00 (děti 12-16 let).
(do tělocvičny ZŠ Kořenského je nutno přijít o 15 min. dříve a vyčkat ve vstupní hale ZŠ na příchod trenéra. V případě pozdního příchodu zvonit na DOLNÍ TĚLOCVIČNA).

•Judo pro začátečníky 6-12 let

Přihlásit se do skupiny začátečníku můžete:
1. v tělocvičně SK Yawara, Sluneční náměstí 11 / Petržilkova 13, Praha 5, metro Nové Butovice:
pondělí, středa od 16.30 do 17.30 a pátek od 15.30 do 16.30
2. v tělocvičně Tiger Gym - Luka, Mukařovského 5, Praha 5, metro Luka:
úterý a čtvrtek od 16.45 do 18.00
3. v tělocvičně Tiger Gym - Řepy, Makovského 2A, Praha 6 - Řepy :
pátek od 15.00 do 16.00
4. v tělocvičně Holešovice, Komunardů 18, Praha 7 - Holešovice:
pondělí a středa od 15.00 do 16.00
5. v tělocvičně ZŠ Kořenského, Praha 5, metro Anděl:
pondělí a středa od 17.15 do 18.30
(do tělocvičny ZŠ Kořenského je nutno přijít o 15 min. dříve a vyčkat ve vstupní hale ZŠ na příchod trenéra.V případě pozdního příchodu zvonit na DOLNÍ TĚLOCVIČNA).

•BABY JUDO a všestranná příprava dětí ve věku 4 - 6 let

UNESCO doporučuje judo pro děti, protože přispívá harmonickému rozvoji dítěte. Věnujeme se rozvoji síly, rychlosti, obratnosti a vytrvalosti dětí zejména formou zábavných cvičení, her a soutěží. Trénink není fyzicky náročný, probíhá formou her a aktivit, kde děti zlepšují svojí koordinaci, rovnováhu, učí se pracovat ve skupině, osvojují si základní judistickou etiketu. Děti se naučí spolupracovat s kamarády a naslouchat jednoduchým pokynům trenéra. Baby judo je vhodné pro všechny chlapce i děvčata.
Na první tréninky není nutné mít kimono, stačí přijít v teplákách a tričku. Cvičí se naboso. Tréninky jsou koncipovány tak, aby se děti mohly zapojit kdykoliv v průběhu roku.
Neváhejte a zapojte se do projektu BABY JUDO. Po ukončení pohybové průpravy budou mít děti možnost pokračovat ve sportovním klubu, kde se naučí základy tohoto sportu, aby se staly nejen dobrými sportovci, ale i spolehlivými kamarády
Základy juda pro předškoláky:
1. v tělocvičně Tiger Gym - Luka, Mukařovského 5, Praha 5, metro Luka:
úterý a čtvrtek od 16.00 do 16.45
2. v tělocvičně Tiger Gym - Řepy, Makovského 2A, Praha 6 - Řepy :
pátek od 15.00 do 16.00
3. v tělocvičně Holešovice, Komunardů 18, Praha 7 - Holešovice:
pondělí a středa od 15.00 do 16.00
4. v tělocvičně ZŠ Kořenského, Praha 5, metro Anděl:
pátek od 16.30 do 17.15
(do tělocvičny ZŠ Kořenského je nutno přijít o 15 min. dříve a vyčkat ve vstupní hale ZŠ na příchod trenéra. V případě pozdního příchodu zvonit na DOLNÍ TĚLOCVIČNA).

•Společný trénink juda (rodiče a děti 3-4 let )
Odvážní rodiče se mohou zúčastnit tréninku nejen jako diváci, ale také si vyzkoušet na vlastní kůži, jak trénink juda vypadá a mohou své vlastní výkony porovnat se svými ratolestmi a děti mohou předvést rodičům, co umí.
Děti a rodiče si vyzkoušejí trénink judo včetně rozcvičky, nácviků technik judo, posilování a zahrají si hry.
Toto cvičení je skvělou přípravou pro postup do skupiny baby juda.
Společný trénink juda pro rodiče a děti 3-4 let probíhají:
v tělocvičně Tiger Gym - Luka, Mukařovského 5, Praha 5, metro Luka:
úterý a čtvrtek od 18.00 do 18.45.

•Judo pro juniory a dospěle
SK YAWARA PRAGUE má více než 20 mužů a studentů v juniorské kategorii. S cvičením juda lze začít kdykoliv, důležitá je chuť začít a pravidelně dělat něco pro svou fyzickou kondici.
První 4 tréninkové hodiny jsou zdarma. Přijďte a nemějte obavy, v našich řadách jsou jak zkušení judisté, kteří se věnují judo od svého mládí, tak i začátečníci různého věku. Věříme, že Vás judo zaujme i pro svou přátelskou atmosféru v našem klubu
Judo pro juniory a dospělé:
1. v tělocvičně SK Yawara, Sluneční náměstí 11 / Petržílkova 13, Praha 5, metro Nové Butovice:
úterý a čtvrtek od 18.30 do 20.00
2. v tělocvičně na Folimance - společné randory :
úterý od 18.00 do 20.00
3. v tělocvičně ZŠ Kořenského, Praha 5, metro Anděl:
pondělí, středa a pátek od 18.30 do 20.00.
(do tělocvičny ZŠ Kořenského je nutno přijít o 15 min. dříve a vyčkat ve vstupní hale ZŠ na příchod trenéra. V případě pozdního příchodu zvonit na DOLNÍ TĚLOCVIČNA).

•Kondiční tréninky, posilování a protahování pro dospěle
Kondiční tréninky probíhají:
v tělocvičně Tiger Gym - Luka, Mukařovského 5, Praha 5, metro Luka:
úterý a čtvrtek od 18.45 do 20.00 - muži
V tělocvičně SK Yawara, Sluneční náměstí 11/Petržilkova 13, Praha 5, metro Nové Butovice:
úterý od 19.00 do 20.00 - ženy.

Co je judo?

Judo je filozofie, sport a bojové umění. Narodilo se v Japonsku a získalo popularitu po celém světě. Technika Juda je je založena na hodech a zápasech na zemi (držení, páky a škrcení).
Název „ju“ se překládá jako „skromný“ nebo „jemný“ a název „do“ odkazuje na lidské chování, životní cestu a způsob myšlení. Proto „Judo“ - je skromné a jemné chování, které odráží postoj judisty k životu a ke svým soupeřům.
Příprava judisty se skládá ze cvičení rozvíjecích svalovou sílu a kloubní pohyblivost, nacvičování chvatu s partnerem a „randori“ - tréninkového zápasu. Velká pozornost je věnována různým typům pádu, kterými se zabrání případnému zranění při provedení chvatu, a akrobacii. Většina tréninku pro děti probíhá formou hry.
Páky a škrcení, jakož i některé chvaty v dětském judo jsou zakázány. Základy juda jsou založeny na dvou filozofických principech:
Vzájemná pomoc a porozumění, aby bylo dosaženo většího výsledku; nejlepší využití těla a ducha.
Judo je olympijský sport, mistrovství Evropy a Světa se konají každý rok. Judo pomáhá rozvíjet koncentraci, disciplínu, vůdčí schopnosti a fyzickou koordinaci, sílu a rychlou reakce (viz historii juda níže).

Jaké přednosti má náš klub?

Specializace na závodní judo a osobní rozvoj každého sportovce.

Mezinárodní sportovní klub YAWARA Prague je úspěšný klub JUDO vedený špičkovými trenéry na vysoké úrovni. Trenéři našeho klubu mají zkušenosti v trénování sportovců ve školách olympijské přípravy v zahraničí, mají české i mezinárodní trenérské licence a více, než dvacet pět let trenérské praxe. V klubu YAWARA Prague se specializujeme na závodní judo, naši členové se zúčastňují závodů, turnajů a soutěží v ČR i v zahraničí. Klub posílil mnoho skvělými tradicemi. Vedení klubu se chce postarat nejen o sportovní dovednosti svých svěřenců, ale také o vytvoření přátelské atmosféry v klubu na základě zábavných programů pro všechny členy klubu.

Spolupráci s kluby jiných zemi.

V Judo klubu YAWARA Prague se naučíte nejen bojovému umění judo, ale navíc získáte i mnoho přátel jak z Česka, tak i z jiných zemí. V klubu cvičí mimo českých sportovců i mládež a děti více, jak dvaceti národností. Tréninky jsou vedeny zásadně v českém jazyce, čímž se posiluje integrace i těch dětí, které se česky teprve učí. Společné akce, výjezdy na závody a pravidelná soustředění posilují přátelské vztahy mezi sportovci a jejich rodinami. V klubu úspěšně integrujeme děti menšinových národností, věnujeme se prevenci šikany. Bojujeme proti xenofobii, aktivně se zasazujeme o soudržnost sportovců z různých kultur. Usilujeme o předávání myšlenky fair play, rovnosti a spravedlnosti, což jsou celoživotní hodnoty. Učíme děti zásadám olympionismu.

Organizovaná doprava a trenérský doprovod na závodech

Vedení klubu pravidelně pořádá výjezdy na soutěže v komfortních autobusech v doprovodu trenéra. V průběhu celého roku, naši sportovci všech věkových kategorií (i s rodiči), se účastní turnajů jak v České republice tak i v zemích EU. Naši judisté byli v Polsku, Německu, Rakousku a na Slovensku. Společné cesty pomáhají rozvíjet týmový duch mezi všemi účastníky, a medaile získané těžkými boji na mezinárodních soutěžích dokonale motivují mladé sportovce na více přetrvávající tréninky.

Organizace letního sportovního tábora

Každoročně klub Yawara Prague pořádá profesionální sportovní tábor pro všechny členy klubu. Program kempu zahrnuje činnosti, jako jsou například tréninky juda, hry v přírodě, grilování, diskotéka a další. Pro přípravu sportovců o víkendech a prázdninách využíváme sportovní středisko Pod kempem v Jesenici a sportovní středisko Panorama v Teplicích. Letní společné aktivity nás spojují do jedné velké a šťastné rodiny.

Provádění společných akcí

Nádhernou tradicí pro naše sportovce se stala oslava vánočních svátku, na které se udělují diplomy a poháry těm nejlepším sportovcům klubu. Vánoční klubové party - skvělá příležitost jak pro děti, tak i pro rodiče se sblížit a navzájem poznat. Atmosféra na vánočních besídkách je vždy velmi příjemná a přátelská.
Další zajímavou akcí klubu se stalo "Grilování v Prokopském údolí". Dospělí si mají možnost příjemně popovídat a děti si prohlédnout místní jeskyni a pohrát si na hřišti v příjemném přírodním prostředí u prokopského potoka a ochutnat spoustu rodiči donesených dobrot.
Nejlepší judiste klubu máje možnost zúčastnit rekreačního táboru u moře. V roce 2020 tábor byl ve Španělsku. Plánujeme zájezdy i do dalších destinací.

Uspořádání exhibičních vystoupení na kulturních akcí.

Exhibiční vystoupení klubu YAWARA Prague trvá 15 minut, během kterých naši mladí judisté předvádí ukázky tréninku, akrobacie a nejrůznějších technik. V závěru ukázky vystupují naší nejmladší členové, kteří už také zvládají některé judistické chvaty. Tyto akce mají vždy velký úspěch a skoro všichni diváci jsou pokaždé překvapeni jak technikou a akrobacií, tak celým programem. Každé vystoupení před veřejností vypumpuje adrenalin na maximum, proto je to moc dobrá psychologická příprava i na závody.

Proč dát své dítě na judo?

Můžeme rozlišit pět základních důvodů, proč by se děti měly zapojit do tohoto sportu:

1. Sebepoznání
Vidět touhu dítěte naučit se něco nového si přejí všichni rodiče. Judo poskytuje vynikající produktivní studijní atmosféru, která podporuje duchovní a fyzický vývoj. Když se děti naučí synchronizovat svou mysl s tělem, jsou mnohem více uvědomělí k sobě i k ostatním.

2 .Flexibilita a rovnováha
Všichni víme, že většina dětí je náchylná ke zranění. Zpravidla se to ale netýká dětí, které se účí judo. Tím, že cvičí techniky a pohyby judo se děti úmí ohýbat a otáčet v různých směrech, v důsledku toho se zvyšuje jejich pružnost. Tato cvičení také pomáhají dětem udržet rovnováhu, a to i v případě, že spadnou.

3. Koncentrace a pozornost
Na tréninku judo by měl sportovec dávat pozor, aby nezranil sebe nebo partnera. Navíc, i když by se mohlo zdát, že judo děti jen naučí zápasit, ve skutečnosti tréninky judo učí udržovat rovnováhu, vyrobit energii a bio-mechaniku a to i v případě, že si toho nejsou vědomi .

4. Etika soutěže
Soutěže juda jsou zcela odlišné od jiných bojových umění. Je nezbytně nutné pozdravit soupeře i rozhodčího. Takto oceňujeme a podporujeme snahu soupeře a můžeme začít s férovým soubojem a uznáváme autoritu rozhodčího, který rozhoduje zápas. Pozdrav a podaní ruky po utkání znamená, že sportovní duch – je nadevše.

5. Sebeobrana
Přestože nechceme mít pomyšlení na to , že se naše děti mohou ocitnout v nebezpečné situaci, mohlo by se to někdy stát. Judo učí bránit, znehybnit nepřítele a chránit sami sebe. Důvěra ve své sily, kterou dává judo, také chrání děti před slovními útoky.

Jak začít s judem?

Přinést na sraz rodičů nebo na první trénink vyplněný formulář přihlášky s barevnou fotkou. Cvičí se v kimonu. Bílý pás získává každý nový judista automaticky. Je totiž nutným doplňkem kimona, bez kterého by nebylo možné nacvičovat techniky Judo. Na první trénink je možné přijít v sportovním oblečení (tričko, kalhoty / šortky). Výuka probíhá naboso. Nutné přinést také přezuvky (i pro doprovod). Judista začátečník je také povinen dodržovat etický kodex, kterým se Judo řídí a měl by se s ním tedy, co nejdříve seznámit .

Do jaké skupiny lze přihlásit dítě a jaký rozvrh konkrétní skupina má, vám vysvětlí trenér (kont. tel. 608443806) nebo se můžete podívat i na naše stránky v oddělení - ROZVRH. První trénink je zdarma!

Kdo se může zapojit do juda?

Děti od 3 do 12 let mohou se přihlásit do skupin:
• Společný trénink juda pro rodiče a děti 3-4 let
• Baby judo pro děti 4-6 let
• Judo pro začátečníky 6-12 let

Ve skupinách rodiče a děti, kde se nejvíce věnujeme speciální tělesné přípravě se mohou zapojit děti již od 3 let. Pro děti 4-6 let nabízíme BABY JUDO, které se zaměřuje na rozvoj síly, rychlosti, obratnosti a vytrvalosti dětí zejména formou zábavných cvičení, her a soutěží. V ostatních sportovních skupinách jsou děti rozděleny podle věku a technické úrovni . Výuka probíhá ve skupinách, děti musí být schopny komunikovat s ostatními dětmi a poslouchat trenéra. Do juda se mohou zapojit jak chlapci tak i dívky; výška, váha a fyzické zdatnosti nejsou podstatné.
Po ukončení pohybové průpravy v těchto skupinách děti budou mít možnost pokračovat v sportovním družstvu, kde se naučí základy tohoto sportu, aby se stali nejen dobrými sportovci, ale i spolehlivými kamarády.

Jak vázat pásek?

Jsou dva způsoby vázání pásku.

První způsob je tradiční, kdy začínáme od zad jedním koncem motat okolo těla a po jedné otáčce kolem těla vytáhneme konec, který dosud držel na zádech a uděláme uzel. Tento způsob je typický pro aikido, ju-jutsu atd. Tento způsob je náročnější a zdlouhavější hlavně pro děti.
Sportovní způsob vázání pásku je jednodušší a rychlejší. Pásek v polovině délky přiložíme do podbřišku, oběma rukama přetáhneme za tělo, překřížíme, přichytneme, opět vytáhneme dopředu a uděláme uzel Tento způsob je typický pro sportovní judo, BJJ atd. Nevýhodou je viditelné překřížení na zádech.

Způsoby vázání pásku si můžete prohlédnout na videu:

Jak vázat pásek

Pojem „etika juda“ zahrnuje historicky japonské zvyky, tradice a pravidla chování, které jsou v souladu s duchem a principy JUDA. Etika není tedy jen norma platná pro chování v Doju, ale platí v celém chování a jednání judisty. Etická pravidla byla v klasických školách bojového umění shromážděna v podobě přikázání, která byla závažná. Objevovala se v nich i nařízení týkající se stravy, pití, nápojů apod. Tato pravidla byla přesně formulována a přísně dodržována.
Každý student první školy juda „Kodokan“ provádí rituál a pronáší slavnostní přísahu následujícími pěti body :
- když jsem se rozhodl věnovat judu, nevzdám se toho bez vážného důvodu,
- slibuji, že budu mít své chování takové, aby nedošlo k pádu důstojnosti „Dojo“;
- nikdy neprozradím tajemství školy pro nezasvěcené. Pouze v krajním případě budu brát lekce kdekoliv jinde;
- slibuji, že nebudu dávat lekce bez svolení mého učitele;
- přísahám, že celý svůj život budu dodržovali pravidla „Kodokanu“. Nyní jako student a později jako učitel, když se takovým stanu.

Chování v doju (tělocvičně)

Zásady správného chování jsou v Doju vyžadovány od prvního vstupu na tatami. Efektivita přípravy závisí na atmosféře, jaká v Doju panuje. Musí být přátelská, radostná a pracovní při naprostém soustředění všech přítomných. Je třeba, aby každý chápal, že i on je povinen k této atmosféře přispět. Týká se to nejen trenérů, ale i závodníků. Závodníci ukázněně plní pokyny trenéra, nerozptylují se ničím, co s tréninkem nesouvisí, nepřestávají cvičit bez pokynu trenéra, neopouštějí Dojo bez svolení trenéra apod. Neetické během tréninku je, když při vysvětlování trenérem úkolu závodníci mluví mezi sebou a mají nedbalé držení těla. Je třeba, aby závodníci plnili cíle při každém cvičení, bojovali v duchu pravidel, byli skromní a ochotní pomoci méně vyspělým závodníkům. Při zranění se závodník domluví s trenérem, zda zcela vynechá trénink, nebo pouze omezí některá cvičení. Do Doja je zakázáno vstupovat v obuvi, kterou používají judisté venku. Rovněž je zde zakázáno kouřit, jíst, pít a jiným způsobem narušovat platný řád.
Japonci věří, že sportovec zanedbávájící etiku juda nemůže pokračovat, protože i bílá barva oblečení judo symbolizuje čistotu myšlení a jednání. Špinavé oblečení, nedbale svázaný pás, neudržované vlasy, zápach z úst, atd. – to vše je hrubé porušování etiky judo. Musí být samozřejmostí, že na trénink přichází všichni závodnici včas, v čistém kimonu a tak, jak to předepisují pravidla juda. Samozřejmosti je přezouvání, sprchování a další základní hygienické požadavky. Závodník se musí omluvit za pozdní příchod na trénink nebo za nesplnění jiné povinnosti. Nutnou podmínkou pro každého judistu je respektování trenéra, vedoucích a zkušenějších kamarádů z jejich dobré vůle a ochoty pomoci.

Chování judisty

Japonci říkají: „Judo začíná s pozdravem a končí s pozdravem.“ Vskutku, pozdravy v judu jsou velmi důležité a zaujímají v etice juda velmi závažné místo. Pozdrav je v judu určitým symbolem vzdání úcty jeden druhému. Při vstupu do Doja pozdraví judista pozdravem malým. Stejně se zdraví závodníci při soutěži, při tréninku, při oslovení trenéra apod. Pravidlem je, že zdraví vždy nositel nižšího technického stupně. Nejedná se tím o vynucovanou kázeň, ale o projev úcty a vzdání díku trenérovi za jeho práci nebo partnerovi za pomoc k dosažení vlastní mistrovské cesty.
Jak bylo řečeno, etika juda nekončí tím, že opustíme Dojo. Platné formy chování, a to trenéra musí zajímat, je nutné dodržovat i na veřejnosti. Hovoříme - li o tom, že sport pomáhá pozitivně formovat osobnost sportovce, je třeba aby toto judisté dokazovali i v praktickém životě. Jen tak mohou naplnit jednu z hlavních myšlenek zakladatele juda prof. Jigora Kana: „Vzájemné blaho, všeobecná prospěšnost“.
Zájem trenéra o sportovce ovšem také nekončí odchodem z Doja. Je nutné, aby trenér věděl, jak se jeho svěřenci chovají na veřejnosti, ve škole nebo v zaměstnaní a nebyl k tomu lhostejný. Sportovci, rodiče a trenéři by si měli uvědomit, že kvalita výchovy závisí na dodržování drobných - někdy podceňovaných pokynů a zásad, jako je přezouvání, zdravení, vlastní skromnost, apod.

Etický kodex klubu Yawara Prague

Účelem etického kodexu klubu judo YAWARA PRAGUE (dále jen jako „Klub“) je vymezit zásady profesní etiky a normy chování členů klubu, rodičů, trenérů a managementu klubu (dále jen - „Členy klubu“).
Zásady a pravidla tohoto kodexu chování jsou závazné pro všechny Členy klubu v záležitostech týkajících se jejich vztahu k práci v klubu, tréninkového procesu, vztahu mezi sebou a s veřejností.
Úkolem etického kodexu je vymezit rozsah individuální odpovědnosti a integrity Členů klubu, a přispívat tak k úspěšnému splnění úkolu trenéra, dodržování zásad sportu, důvěru veřejnosti a zlepšit pracovní kulturu.
Cílem Klubu je rozvíjet judo v Česku, integraci společnosti, vzdělávání a odborné přípravy nejzranitelnější částí společnosti a budoucnosti Česka - děti, jakož i tvorbu postojů k judu v zemi jako olympijský sport.
Hlavními prioritami Klubu je zodpovědnost, profesionalita, objektivita, věrnost, tvořivost, vývoj, připravenost ke spolupráci, usilovaní o dosažení nejvyšší sportovní výsledky.
1. Základní principy
1.1. Odpovědnost
1.1.1. Členové klubu pochopí význam jejich práce pro činnost Klubu a snaží se dosáhnout dobrých výsledků. Takže se každý cítí osobně odpovědný za kvalitu práce klubu a celkový výsledek.
1.1.2. Členové klubu ocení profesionalitu, přesnost, tvůrčí práci trenéra a snaží se dělat to nejlepší, jak je to možné a včas, aby dosáhli sportovních výkonů. Zvýšení účinnosti a kvality tréninku se vytvoří důvěryhodnost klubu.
1.1.3. Členové klubu pochopí, že chování a jednání každého člena klubu tvoří úplný obraz klubu ve společnosti, a proto jejich chování a postoje mají tendenci ke zvýšení respektu lidí a společnosti ke klubu.
1.1.4. Členové klubu nechtějí zapříčinit morálně nebo materiální škody klubu prostřednictvím činů nebo nečinnosti.
1.2. Profesionalismus
1.2.1. Realizace cílů klubu závisí na spolupráci se svými partnery, důvěryhodnost členů klubu, dětí, rodičů a společnosti jako celek, proto členové klubu musí mít nediskriminační přístup a rovné zacházení ke každému jednotlivci .
1.2.2. Členové klubu jsou upřímní ke svým povinnostem, v podstatě probírají každý případ nepoctivého chování.
1.2.3. Kluboví trenéři nezávisle a neustále zlepšují své vzdělání a znalosti, cení si svou pověst v souladu se základními principy juda deklarovanými Jigoro Kano.
1.3. Objektivnost
1.3.1. Členové klubu objektivně a čestně vykonávají své povinnosti, respektují rovnost všech před zákonem a nedávají nikomu zvlášť příznivé, nebo preferenční zacházení.
1.3.2. Členové klubu nepoužívají neověřené nebo neobjektivní informace a dodržují zásady otevřenosti při přípravě informací.
1.3.3. V rámci plnění svých povinností a rozhodovací členy klubu nejsou vedeny osobními zájmy a neberou v úvahu vnější faktory, jako jsou zájmy jiných osob, jakož i různých sociálních, politických, náboženských a skupinových zájmů.
1.3.4. Členové klubu nepoužívají osobní, politické, náboženské či jiné přesvědčení k ovlivňovaní ostatních členů klubu, stejně jako i v průběhu plnění svých povinností.
1.3.5. Členové klubu se řídí základními hodnotami deklarovanými Jigoro Kano, jakož i základními principy judo.
1.3.6. V naší každodenní práci a komunikaci členové Klubu respektují českou kulturu a češtinu, stejně také respektují i jiné kultury a jazyky s cílem podporovaní tolerance a vytvoření Multikulturního prostředí. Členové klubu sledují všechny sportovní procesy v Česku a na celém světě.
1.4. Věrnost
1.4.1. Členové klubu slibují věrnost k cíli a zásadám klubu a realizovaní jejich společné práce k rozvoji juda v Česku a na celém světě.
1.4.2. Jak v rámci závazků vůči klubu, tak i mimo něj, členové klubu nedělají nic škodícího zájmům a cti klubu, a to tak, aby bylo zachována a zvýšena důvěryhodnost Klubu ze strany společnosti. Věrnost znamená nejen pro výkon funkce a pokyny, ale také tvůrčí spolupráce a vztahy se členové klubu, rodiče, vedení a kolegy.
1.4.3. Členové klubu slibují mlčenlivost.
2. Etika komunikace
2.1. Oficiální pohled na domácí záležitosti klubu s cílem informovat společnost vyjadřují vedení klubu nebo jeho speciálně oprávněné osoby.
2.2. Členové klubu se vyhýbají veřejně vyjádřit takový pohled, který by byl škodlivý nebo v rozporu s cíli Klubu. Při veřejném vyjadřování názorů odlišného od názoru vedení klubu, musí být jasně a jednoznačně oddělen osobní názor od oficiálního postoje klubu.
3. Eliminace střetu zájmů
3.1. Při plnění svých povinností Členy klubu vždy respektují zájmy klubu, nepoužívají situace k osobnímu prospěchu pro sebe i pro ostatní.
3.2. Členové klubu se snaží předejít situacím, které mohou způsobit skutečný, potenciální či zdánlivý střet zájmů nebo může vést ke vzniku podmínek, které jsou příznivé pro korupci.
3.3. V případě střetu zájmů Členové klubu oznámí vedení klubu.
3.4. Členové klubu se neúčastní akcí jiných klubů juda bez souhlasu vedení klubu.
4.vzájemné vztahy
4.1. Základem vztahů s kolegy, dětmi a jejich rodiči, stejně jako s ostatními je úcta, zdvořilost, přátelství, vzájemná pomoc, spolupráce, vzájemné důvěra a schopnost reagovat.
4.2. Členové klubu spolupracují s kolegy poskytnutím a přijímáním pomoci nezbytnou k plnění svých pracovních povinností; vylučuje zneužití důvěry kolegů, dětí a jejich rodičů.
4.3. Členové klubu neumožňují aroganci a respektují pravidla demokracie a kolegiality.
4.4. Není přípustné ponížení Člena klubu, veřejná kritika, cynismus.
4.5.Členové klubu se snaží předejít konfliktům v klubu i mimo něj, a pokud k nim dojde, že se snaží řešit prostřednictvím konstruktivní spolupráce.
4.6. Členové klubu čestně uznají jejich neetické chování a chyby, omlouvají a napravují je.
4.7. Členům klubu nejsou povoleny porušení cti a důstojnosti kolegy, dětí a jejich rodičů nebo jiných osob, stejně jako diskriminační chování.
4.8. Členové klubu tvoří důvěru veřejnosti ke Klubu prostřednictvím správního odpovídajícího chování a jejich vzhledem. Mimo klub se členové snaží zabránit situacím, které nesplňují obecně uznávané normy chování a základních hodnoty Jigoro Kano a základních principů juda.
5.Dodržování Kodexu
5.1. Každodenní dodržování Etického Kodexu je povinnost Člena klubu.
5.2. Členové klubu se snaží vyhnout krokům, které jsou nezákonné a v rozporu s normami chování.
5.3. Dodržování Etického Kodexu a údajné porušení zásad a pravidel vyplývajících z Kodexu se probírají vedením klubu a etické komise. Rozhodnutí etické komise má poradní charakter.
5.4. Kodex je nedílnou součástí klubu a vztahy svých členů. V případě porušení Členem klubu může být vyloučen z Klubu.

Na závody musí závodník přijet do konce doby vážení a musí mít platnou licenční kartu. Kategorie U9 a U11 může poprvé startovat až po roční přípravě a mít minimálně 5-6.kyu, v kategorie U13 musí mít minimálně 5-6.kyu, kategorii U15 a U18 musí mít minimálně 5.kyu. Po vážení je vždy hodinová přestávka během které se závodnici mohou najíst a především se rozcvičit .
V judu se obvykle vyhrávají čtyři medaile. Jednu zlatou, jednu stříbrnou a dvě bronzové. Sportovci stejné váhové kategorii jsou rozděleny do dvou skupin A a B. V každé z těchto skupin postupují nejsilnější závodnici, kteří se pak setkávají ve finálovém zápasu o zlatou a stříbrnou medaili. Systém „každý s každým“ se používá, když se počet soupeřů v hmotnostní kategorií nepřesahuje pěti lidí. Bojují mezi sebou na principu každého s každým, odhalující výherce na počtu vítězství. Tento systém poskytuje jeden z každého ocenění: zlato, stříbro a bronz.

Věkové kategorie pro rok 2022:
U7 (koťata) 2017 - 2016
U9 (mláďata) 2015 - 2014
U11 (mláďata) 2013 - 2012
U13 (mladší žactvo) 2010 - 2011
U15 (starší žactvo) 2008 - 2009
U18 (dorost) 2005 - 2007
U21 (junioři) 2001 - 2004
Muži/Ženy (senioři) 2000 a starší

Závodní úbor
Úborem pro oba soupeře je kimono (judogi) a pásek (obi), ženy nosí pod kimonem zpravidla bílé triko bez nápisů a reklam. V judu se k lepšímu rozeznání obou závodníků používá modré a bílé kimono. První vyhlášený závodník má oblečené bílé judogi a druhý modré. Organizátoři soutěže mohou oběma závodníkům umožnit nosit bílé judogi. Druhý vyhlášený závodník pak bude mít současně s pásem své technické vyspělosti i červenou šerpu. Kimono je v této době před každým zápasem důkladně přeměřováno dle regulí, aby neznemožňovalo uchop soupeři, nebylo příliš krátké nebo tvrdé a splňovalo hygienické předpoklady.

Bodové hodnocení juda
Bodové ohodnocení Ippon , které znamená vítězství před časovým limitem lze dosáhnout:
· hodí-li závodník soupeře značnou silou a rychlostí na větší část jeho zad, aniž by nad ním ztratil kontrolu
· udrží-li závodník soupeře v držení po dobu 20 sekund
· vzdáním soupeře poklepáním rukou či nohou v důsledku nasazení držení, páky nebo škrcení
· pokud je soupeř postupně ohodnocen třemi tresty(shido)=hansoku make
· pokud je závodník účinkem páky nebo škrcení neschopen pokračovat v zápase

Bodové ohodnocení waza-ari lze dosáhnout:
· hodí-li závodník soupeře bez ztráty kontroly nad ním, ale není to dopad na větší část zad, nebo hodu chybí jeden z aspektů rychlosti či síly
· hodí-li závodník soupeře na bok bez ztráty kontroly nad ním
· udrží-li závodník soupeře v držení méně než 20 sekund, ale zároveň více než 10 sekund
· jakýkoliv počet vyhlášených waza-ari není rovnocenný ohodnocení ippon

Tresty v judu
Tresty v judu se dělí na dvě hlavní kategorie, jimiž jsou lehká provinění - shido a velmi važná provinění - hansoku make, což znamená vyloučení ze zápasu. Shido - lehká provinění se udělují například za: velmi defenzivní způsob boje - pasivita, předstírané útoky, které mají za cíl pouze zdržovat utkání, defenzivní postoj - hluboký předklon, lámání a ohýbání prstů soupeře, strkání prstů do soupeřova rukávu, jednostranný uchop.
Trest hansoku make je možno dostat postupně – tři shida nebo přímo, a to dvěma způsoby. Prvním způsobem je velmi vážné porušení pravidel juda, jakož jsou například zakázané techniky v postoji, páka na jiný kloub v těle než je loket nebo některé hrubé porušení proti duchu pravidel juda.

Mláďata a mladší žáci:
Doba zápasu 2 minuty
• Doba držení 10 sekund = wazari, 20 sekund = ippon
• Nesmí chytat pod pásem - mate
• Nesmí chvaty z kolene nebo z kolen – mate
• Pokud závodník začne provádět techniku v postoji a na kolena dopadne až v konečné fázi hodu, je technika uznána
• Nesmí použít sutemi waza (strhy) s výjimkou tomoe nage a joko tomoe nage - mate
• Perou se ve standardním úchopu, mohou si přehmátnout do chvatu ( o goši, ippon seoi nage apod.), do chvatu se mohou držet i za hranicí ramene (na zádech), ale ne v kravatě - mate
• Nesmí používat žime waza ( škrcení) ani kansetsu waza (páčení) - mate
• Nesmí použít přechod "reiter" a sankaku - mate
• Při zakázaném jednání je poprvé mate, podruhé šido

Starší žáci:
Doba zápasu 3 minuty
• Doba držení 10 sekund = wazari, 20 sekund = ippon
• Nesmí chvaty z kolene nebo z kolen – mate
• Nesmí kansetsu waza – mate
• Při prvním úchopu pod pasem shido, při dalším hansoku-make
• Když se závodník při žime waza (škrcení) nestihne vzdát a „usne“, nesmí pokračovat v soutěži

Dorostenci a dospěli:
Doba zápasu 4 minuty
• Doba držení 10 sekund = wazari, 20 sekund = ippon
• Při prvním úchopu pod pasem shido, při dalším hansoku-make
• Když se závodník při žime waza (škrcení) nestihne vzdát a „usne“, nesmí pokračovat v soutěži
Více o pravidlech juda naleznete zde:
Pravidla Judo

Jak získat barevný pásek?

Barevné pásky lze získat složením zkoušky a úspěšné účasti na závodech.

Účast na závodech
Kategorie U9 (děti 7-8 let) a U11 (děti 9-10 let) nesmí poprvé startovat na žádné soutěži dříve, než po roční přípravě. Potvrzení zahájení sportovní přípravy určuje datum zapsání závodníka do Centrální evidence členů ČSJu. Kategorie U13 (děti 11-12 let) pro účast na závodech musí mít složenou zkoušku minimálně 5/6. kyu ( běložlutý pásek). Kategorie od U15 (děti 13-14 let) pro účast na závodech musí mít složenou zkoušku minimálně 5. kyu ( žlutý pásek).
Body na závodech se počítají od věkové kategorie U9 (děti 7-8 let). Výhra na ippon – 10 bodů, výhra na waza-ari – 7 bodů, výhra na trest pro soupeře – 3 body, výhra na hantei – 1 bod. Na běložlutý pásek závodník musí mít 50 bodů ze závodů, na žlutý – 150 bodů (nepočítá se body získané na běložlutý pásek), na žlutooranžový – 250 bodů (nepočítá se body získané na běložlutý a žlutý pásky). Ostatní barevní pásky závodníci získávají za umístění na Přeboru a Mistrovství ČR, Kvalifikačních a Mezinárodních turnajích.

Zkouška

Po splnění podmínek ze závodů musí judista složit zkoušku na pás). Kromě technické časti zkoušky judista musí znát japonské názvy, pravidla soutěži a historie juda. Žáci do 10 let by měli vykonávat zkoušky vždy na půlený pásek. Zkouška žáka ve věku od 10 do 14 let by měla záležet na úvaze zkušebního komisaře. Ten by měl posoudit, jestli bude zkouška na půlený anebo rovnou na celý pásek. Zkouška od 14 let by měla být vždy na celý pásek.

Zakladatelem moderního juda je profesor Jigoro Kano (1859-1938). Žil v době kdy v Japonsku zanikal feudální řád a sním vše, co ho provázelo, tedy i školy Jiu-jitsu, které v této době byly u veřejnosti ve značné neoblibě, neboť bojové dovednosti byly často zneužívány. Motivem ke studiu Jiu-jitsu byl u Jigora Kana jeho vztup na střední školu. Vzhledem ke své postavě, vážil necelých 50 kg, musel snášet mnohé křivdy a ústrky od silnějších spolužáků. A sehnat učitele nebylo tehdy snadné, neboť díky sociálním změnám zanechali mistři bojového umění své činnosti. Kanovi nakonec pomohli tři mistři bojových umění, kteří mu jako nejlepšímu žákovi zanechali cenné rukopisy.

Poznatky, které Jigoro Kano shromáždil při své praxi u mistrů Jiu-jitsu, studiem rukopisů mnoha dalších škol a rovněž studiem tehdejších evropských tělovýchovných systémů, tvůrčím způsobem přepracoval na vlastní tělovýchovný systém přípravy, který nazval JUDO KODOKAN. Tímto názvem ho chtěl především pro veřejnost odlišit od tehdy neoblíbených metod Jiu-jitsu a poukázat na nové kvality svého systému, který kladl důraz na výchovu cvičenců, na jejich morální a intelektuální rozvoj. Byla stanovena etiketa chování v dožó k spolužákům i mistrovi, která zaručovala radostné ovzduší při výcviku a úplnou bezpečnost žáků.
Rok 1882 byl pro Jigora Kana opravdu výjimečný rok. Toho roku se stal učitelem na Gakushuuin (později soukromá škola pro aristokraty). Byl to také rok kdy založil Kodokan, Kani Juku (přípravná škola) a Koubunkan. Kano Juku byla přípravná škola s ubytovnou, příznivě ovlivňující a vytvářející i charakter dětí. Koubunka byla anglická jazyková škola.
Kano provozoval všechny své školy z vlastních finančních prostředků. Pokud tyto prostředky nestačily, přidal k tomu ještě peníze vydělané za své překlady. Od brzkého rána pozdě do noci věnoval Kano veškerou svou energii různým pedagogickým činnostem. O čtyři roky později se stal vedoucím učitelem na Gakushuuin. V roce 1891 byl jmenován ředitelem na Páté střední škole v Kumamoto a v roce 1893 získal pozici ředitele na Tokyjské pedagogické škole (později byla pojmenována Tokyu Kyoiku University a nyní se jmenuje Tsikuba University). Tsukuba University má v Japonsku vynikající pověst vysoké školy pedagogické.
V roce 1909 Japonsko obdrželo pozvánku k účasti v mezinárodním olympijské komisi od barona de Pierre Coubertin, otce moderní olympiády. Jigoro Kano byl vybrán jako zástupce Japonska. Od konání první novodobé olympiády v řeckých Aténách, která se konala v roce 1896 uplynulo 13 let a ani jednou se ji nezúčastnila kterákoliv z asijských zemí. Jigoro Kano se tak stal prvním asijským členem IOC.
Všechny veškeré své úsilí zaměřil ke zmezinárodnění sportu v Japonsku. V roce 1938 konečně nastal čas aby sklidil plody své práce, neboť bylo rozhodnuto o konání XII. Olympijských her v roce 1940 v Tokyu. Bohužel 4. května téhož roku Jigoro Kano zemřel s vědomím této šťastné zprávy na lodi vracející se do Japonska. Bylo mu 79 let. Naneštěstí XII. Olympijské hry, které si Jigoro tak přál byly zrušeny kvůli II. Světové válce. Poté se jako první hry v Japonsku uskutečnili až XVIII. Tokyské olympijské hry a to v roce 1964 kdy judo se stalo olympijským sportem .
Na území dnešního Česka se vznik juda datuje k roku 1919, kdy vysokoškolský sport zahájil první kurzy, a na ně navázala armáda s kurzy sebeobrany. Československý svaz jiu-jitsu byl založen 3. dubna 1936. V roce 1936 navštívil Prahu zakladatel juda Jigoro Kano, který přednáškou a instruktáží zahájil výcvik juda ve školním roce 1936 až1937 v oddílu vysokoškolského sportu v Praze. Šlo o jeho druhou návštěvu Prahy. Poprvé Jigoro Kano do Prahy zavítal v roce 1935. V roce 1940 se v Praze uskutečnilo první mistrovství Čech a Moravy.

judogi =  kimono
rei= pozdrav
ukemi =pády
tori = útočník (ten, kdo provádí chvat)
seiza klek sedmo = součást etiky juda
matte = přerušení zápasu
osaekomi = držení nasazeno
joši = pokračujte (po sonomama)
gači = vítězství
aši =  nohy
hara= břicho
randori = cvičný zápas
te = paže
tatami = žíněnka
kumi-kata = základní úchop
zarei = pozdrav (malý)
ritsurei = pozdrav (velký)
mae ukemi = pád vpřed
uširo ukemi = pád vzad
joko ukemi = pád na bok
hažime = zahájení
soremade = vše skončilo (konec zápasu)
sonomama = znehybnění
o =velký
fusen = nenastoupení soupeře
tači = postoj
soto = vnější
waza = technika
curi aši = chůze po zápasišti (normální)
maita = vzdát se
guruma = kruh
obi = pás
nage-waza = technika porazů prováděná v postoji
ne-waza = technika boje na zemi
katame-waza =technika boje na zemi (držení)
osaekomi-waza = technika držení
kansetsu-waza = technika páčení
žime-waza = technika škrcení
tokui-waza = oblíbená (osobní) technika
sutemi-waza = technika strhů
goši-waza = technika boků
aši-waza = technika nohou
te-waza = technika paží
gaeši-waza = protichvaty
renraku-waza = kombinace
tandoku-renšu = nácvik technik bez soupeře
učikomi = nácvik rytmičnosti, zdokonalení stylu
jakusaku gejko = nácvik technik bez ukeho
šizei = postoj, střeh, držení těla
šintai = pohyb po zápasišti
kinza = útok
ippon = vítězství 10 bodů
waza-ari = vedení 7 body
šido = varování
hansoku-make = diskvalifikace
hantei = rozhodněte (zvolá rozhodčí v zápasišti)
hansoku gači = vítězství diskvalifikací soupeře
jusei gači = vítězství převahou
fusen gači = vítězství nenastoupením soupeře
kiken gači = vítězství vzdáním soupeře