Co je judo?
Judo je filozofie, sport a bojové umění. Narodilo se v Japonsku a získalo popularitu po celém světě. Technika Juda je je založena na hodech a zápasech na zemi (držení, páky a škrcení).
Název „ju“ se překládá jako „skromný“ nebo „jemný“ a název „do“ odkazuje na lidské chování, životní cestu a způsob myšlení. Proto „Judo“ - je skromné a jemné chování, které odráží postoj judisty k životu a ke svým soupeřům.
Příprava judisty se skládá ze cvičení rozvíjecích svalovou sílu a kloubní pohyblivost, nacvičování chvatu s partnerem a „randori“ - tréninkového zápasu. Velká pozornost je věnována různým typům pádu, kterými se zabrání případnému zranění při provedení chvatu, a akrobacii. Většina tréninku pro děti probíhá formou hry.
Páky a škrcení, jakož i některé chvaty v dětském judo jsou zakázány. Základy juda jsou založeny na dvou filozofických principech:
Vzájemná pomoc a porozumění, aby bylo dosaženo většího výsledku; nejlepší využití těla a ducha.
Judo je olympijský sport, mistrovství Evropy a Světa se konají každý rok. Judo pomáhá rozvíjet koncentraci, disciplínu, vůdčí schopnosti a fyzickou koordinaci, sílu a rychlou reakce (viz historii juda níže).
Jaké přednosti má náš klub?
Specializace na závodní judo a osobní rozvoj každého sportovce.
Mezinárodní sportovní klub YAWARA Prague je úspěšný klub JUDO vedený špičkovými trenéry na vysoké úrovni. Trenéři našeho klubu mají zkušenosti v trénování sportovců ve školách olympijské přípravy v zahraničí, mají české i mezinárodní trenérské licence a více, než dvacet pět let trenérské praxe. V klubu YAWARA Prague se specializujeme na závodní judo, naši členové se zúčastňují závodů, turnajů a soutěží v ČR i v zahraničí. Klub posílil mnoho skvělými tradicemi. Vedení klubu se chce postarat nejen o sportovní dovednosti svých svěřenců, ale také o vytvoření přátelské atmosféry v klubu na základě zábavných programů pro všechny členy klubu.
Spolupráci s kluby jiných zemi.
V Judo klubu YAWARA Prague se naučíte nejen bojovému umění judo, ale navíc získáte i mnoho přátel jak z Česka, tak i z jiných zemí. V klubu cvičí mimo českých sportovců i mládež a děti více, jak dvaceti národností. Tréninky jsou vedeny zásadně v českém jazyce, čímž se posiluje integrace i těch dětí, které se česky teprve učí. Společné akce, výjezdy na závody a pravidelná soustředění posilují přátelské vztahy mezi sportovci a jejich rodinami. V klubu úspěšně integrujeme děti menšinových národností, věnujeme se prevenci šikany. Bojujeme proti xenofobii, aktivně se zasazujeme o soudržnost sportovců z různých kultur. Usilujeme o předávání myšlenky fair play, rovnosti a spravedlnosti, což jsou celoživotní hodnoty. Učíme děti zásadám olympionismu.
Organizovaná doprava a trenérský doprovod na závodech
Vedení klubu pravidelně pořádá výjezdy na soutěže v komfortních autobusech v doprovodu trenéra. V průběhu celého roku, naši sportovci všech věkových kategorií (i s rodiči), se účastní turnajů jak v České republice tak i v zemích EU. Naši judisté byli v Polsku, Německu, Rakousku a na Slovensku. Společné cesty pomáhají rozvíjet týmový duch mezi všemi účastníky, a medaile získané těžkými boji na mezinárodních soutěžích dokonale motivují mladé sportovce na více přetrvávající tréninky.
Organizace letního sportovního tábora
Každoročně klub Yawara Prague pořádá profesionální sportovní tábor pro všechny členy klubu. Program kempu zahrnuje činnosti, jako jsou například tréninky juda, hry v přírodě, grilování, diskotéka a další. Pro přípravu sportovců o víkendech a prázdninách využíváme sportovní středisko Pod kempem v Jesenici a sportovní středisko Panorama v Teplicích. Letní společné aktivity nás spojují do jedné velké a šťastné rodiny.
Provádění společných akcí
Nádhernou tradicí pro naše sportovce se stala oslava vánočních svátku, na které se udělují diplomy a poháry těm nejlepším sportovcům klubu. Vánoční klubové party - skvělá příležitost jak pro děti, tak i pro rodiče se sblížit a navzájem poznat. Atmosféra na vánočních besídkách je vždy velmi příjemná a přátelská.
Další zajímavou akcí klubu se stalo "Grilování v Prokopském údolí". Dospělí si mají možnost příjemně popovídat a děti si prohlédnout místní jeskyni a pohrát si na hřišti v příjemném přírodním prostředí u prokopského potoka a ochutnat spoustu rodiči donesených dobrot.
Nejlepší judiste klubu máje možnost zúčastnit rekreačního táboru u moře. V roce 2020 tábor byl ve Španělsku. Plánujeme zájezdy i do dalších destinací.
Uspořádání exhibičních vystoupení na kulturních akcí.
Exhibiční vystoupení klubu YAWARA Prague trvá 15 minut, během kterých naši mladí judisté předvádí ukázky tréninku, akrobacie a nejrůznějších technik. V závěru ukázky vystupují naší nejmladší členové, kteří už také zvládají některé judistické chvaty. Tyto akce mají vždy velký úspěch a skoro všichni diváci jsou pokaždé překvapeni jak technikou a akrobacií, tak celým programem. Každé vystoupení před veřejností vypumpuje adrenalin na maximum, proto je to moc dobrá psychologická příprava i na závody.
Proč dát své dítě na judo?
Můžeme rozlišit pět základních důvodů, proč by se děti měly zapojit do tohoto sportu:
1. Sebepoznání
Vidět touhu dítěte naučit se něco nového si přejí všichni rodiče. Judo poskytuje vynikající produktivní studijní atmosféru, která podporuje duchovní a fyzický vývoj. Když se děti naučí synchronizovat svou mysl s tělem, jsou mnohem více uvědomělí k sobě i k ostatním.
2 .Flexibilita a rovnováha
Všichni víme, že většina dětí je náchylná ke zranění. Zpravidla se to ale netýká dětí, které se účí judo. Tím, že cvičí techniky a pohyby judo se děti úmí ohýbat a otáčet v různých směrech, v důsledku toho se zvyšuje jejich pružnost. Tato cvičení také pomáhají dětem udržet rovnováhu, a to i v případě, že spadnou.
3. Koncentrace a pozornost
Na tréninku judo by měl sportovec dávat pozor, aby nezranil sebe nebo partnera. Navíc, i když by se mohlo zdát, že judo děti jen naučí zápasit, ve skutečnosti tréninky judo učí udržovat rovnováhu, vyrobit energii a bio-mechaniku a to i v případě, že si toho nejsou vědomi .
4. Etika soutěže
Soutěže juda jsou zcela odlišné od jiných bojových umění. Je nezbytně nutné pozdravit soupeře i rozhodčího. Takto oceňujeme a podporujeme snahu soupeře a můžeme začít s férovým soubojem a uznáváme autoritu rozhodčího, který rozhoduje zápas. Pozdrav a podaní ruky po utkání znamená, že sportovní duch – je nadevše.
5. Sebeobrana
Přestože nechceme mít pomyšlení na to , že se naše děti mohou ocitnout v nebezpečné situaci, mohlo by se to někdy stát. Judo učí bránit, znehybnit nepřítele a chránit sami sebe. Důvěra ve své sily, kterou dává judo, také chrání děti před slovními útoky.
Jak začít s judem?
Přinést na sraz rodičů nebo na první trénink vyplněný formulář přihlášky s barevnou fotkou. Cvičí se v kimonu. Bílý pás získává každý nový judista automaticky. Je totiž nutným doplňkem kimona, bez kterého by nebylo možné nacvičovat techniky Judo. Na první trénink je možné přijít v sportovním oblečení (tričko, kalhoty / šortky). Výuka probíhá naboso. Nutné přinést také přezuvky (i pro doprovod). Judista začátečník je také povinen dodržovat etický kodex, kterým se Judo řídí a měl by se s ním tedy, co nejdříve seznámit .
Do jaké skupiny lze přihlásit dítě a jaký rozvrh konkrétní skupina má, vám vysvětlí trenér (kont. tel. 608443806) nebo se můžete podívat i na naše stránky v oddělení - ROZVRH. První trénink je zdarma!
Kdo se může zapojit do juda?
Děti od 3 do 12 let mohou se přihlásit do skupin:
• Společný trénink juda pro rodiče a děti 3-4 let
• Baby judo pro děti 4-6 let
• Judo pro začátečníky 6-12 let
Ve skupinách rodiče a děti, kde se nejvíce věnujeme speciální tělesné přípravě se mohou zapojit děti již od 3 let. Pro děti 4-6 let nabízíme BABY JUDO, které se zaměřuje na rozvoj síly, rychlosti, obratnosti a vytrvalosti dětí zejména formou zábavných cvičení, her a soutěží. V ostatních sportovních skupinách jsou děti rozděleny podle věku a technické úrovni . Výuka probíhá ve skupinách, děti musí být schopny komunikovat s ostatními dětmi a poslouchat trenéra. Do juda se mohou zapojit jak chlapci tak i dívky; výška, váha a fyzické zdatnosti nejsou podstatné.
Po ukončení pohybové průpravy v těchto skupinách děti budou mít možnost pokračovat v sportovním družstvu, kde se naučí základy tohoto sportu, aby se stali nejen dobrými sportovci, ale i spolehlivými kamarády.
Jak vázat pásek?
Jsou dva způsoby vázání pásku.
První způsob je tradiční, kdy začínáme od zad jedním koncem motat okolo těla a po jedné otáčce kolem těla vytáhneme konec, který dosud držel na zádech a uděláme uzel. Tento způsob je typický pro aikido, ju-jutsu atd. Tento způsob je náročnější a zdlouhavější hlavně pro děti.
Sportovní způsob vázání pásku je jednodušší a rychlejší. Pásek v polovině délky přiložíme do podbřišku, oběma rukama přetáhneme za tělo, překřížíme, přichytneme, opět vytáhneme dopředu a uděláme uzel Tento způsob je typický pro sportovní judo, BJJ atd. Nevýhodou je viditelné překřížení na zádech.
Způsoby vázání pásku si můžete prohlédnout na videu:
Jak vázat pásek